Поларен студ во Америка, замрзнаа Нијагарините водопади (ВИДЕО)

Делови од Нијагарините водопади кои се наоѓаат во државата Њујорк на самата граница на САД и Канада замрзнаа за време на викендот откако минатата недела температурите во тој дел од САД се спуштија на минус 18 Целзиусови степени.

EPA-EFE

Британски Индипендент пишува дека туристите кои вчера се нашле таму можеле да видат големи парчиња мраз како пловат по реката, а облаците пареа и виножитото биле атракција во текот на денот.

Иако на некои фотографии изгледа дека водените слапови се целосно замрзнати, водата никогаш не престанува да тече и покрај екстремно студеното време, а големи замрзнати површини на водопадите беа забележани и во 2014 и 2015, кога областа ја зафати поларен вортекс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе