Погреб на загинатите морнари во подморницата во Санкт Петербург (ФОТО)

Погребот на морнарите што загинаа во подморницата во Баренцово Море почна на Серафимовските гробишта во Санкт Петербург и затворена е за јавноста.

На погребот дојдоа припадници на командата на руската морнарица со црвени каранфили во рацете и на семејствата на жртвите со венци.

Погребот почна со опело.

Претходно беше одлучено дека сите 14 подморници ќе бидат погребени во Санкт Петербург, во близина на меморијалниот споменик на загинатите во подморницата „Курск“.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека на 1 јули во руската научно-истражувачка подморница избил пожар, во кој загинале 14 морнари.

Рускиот истражен комитет почна проверка на сите околности на смртта на морнарите.

Русија официјално соопшти дека морнарите ја проучувале хидросферата.

По избивањето на пожарот, веднаш бил евакуиран цивилниот претставник на индустријата, по што зад него бил затворен отворот, за да се спречи понатамошното ширење на пожарот.

Рускиот претседател Владимир Путин нареди екипажот постхумно да се одликува со државни награди.

Време е за коренити промени на економскиот систем во Хрватска.

повеќе

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе