Погреб на загинатите морнари во подморницата во Санкт Петербург (ФОТО)

Погребот на морнарите што загинаа во подморницата во Баренцово Море почна на Серафимовските гробишта во Санкт Петербург и затворена е за јавноста.

На погребот дојдоа припадници на командата на руската морнарица со црвени каранфили во рацете и на семејствата на жртвите со венци.

Погребот почна со опело.

Претходно беше одлучено дека сите 14 подморници ќе бидат погребени во Санкт Петербург, во близина на меморијалниот споменик на загинатите во подморницата „Курск“.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека на 1 јули во руската научно-истражувачка подморница избил пожар, во кој загинале 14 морнари.

Рускиот истражен комитет почна проверка на сите околности на смртта на морнарите.

Русија официјално соопшти дека морнарите ја проучувале хидросферата.

По избивањето на пожарот, веднаш бил евакуиран цивилниот претставник на индустријата, по што зад него бил затворен отворот, за да се спречи понатамошното ширење на пожарот.

Рускиот претседател Владимир Путин нареди екипажот постхумно да се одликува со државни награди.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе