Погледнете како ќе изгледа кога ураганот Флоренс ќе удри најјако (ВИДЕО)

Напливниот бран (Storm Surge) ќе биде голем фактор во ураганот Флоренс, јавува Ведер ченел. Ураганот денес на пладне по локално време стигна до источниот брег на САД.

„Тоа е всушност поплава. Но не класична поплава како кога ќе наврне многу дожд па ќе се излие река, туку поплава која пред сѐ е условена со кревањето на морето. Нешто како плима, голем бран. Можеме тоа така да го наречеме за да биде појасно“, објаснуваат експертите.

Ведер ченел објави анимација како напливниот бран може да изгледа, а анимацијата најдобро прикажува за каква опасност станува збор.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе