Денеска

Подгорица осамна преплавена со албански знамиња (ФОТО+ВИДЕО)

Еди Рама во новогодишната порака рече дека отворањето на границата со Косово е само почеток и дека се планира истата постапка и со Црна Гора, Македонија и Грција.

Подгорица денеска осамна преплавена со албански знамиња, во пресрет на доаѓањето на албанскиот претседател Илир Мета.

Мета, по покана од црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, утре пристигнува во официјална посета на Црна Гора.

Мета ќе се состане со претставници на албанските партии во Црна Гора. Ова му е втора посета на Црна Гора во последните шест месеци.

„Кога ќе се погледне Подгорица преплавена со албански знамиња, се стекнува впечаток дека планот на албанскиот премиер Еди Рама за укинување на границата со Црна Гора е постигнат“, вели црногорскиот портал ИН4С.

Еди Рама во новогодишната порака рече дека отворањето на границата со Косово е само почеток и дека се планира истата постапка и со Црна Гора, Македонија и Грција.

„Верувам дека на пролет границата меѓу Албанија и Косово ќе биде по критериумот на Шенгенскиот договор. Во блиска иднина, по истиот принцип очекуваме и модификација на границите со Македонија, Црна Гора и Грција“, рече тогаш Рама.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе