Поддржувачите на Трамп ги пробија полициските блокади и влегоа во зградата на Конгресот (ВИДЕО)

Во Американскиот Конгрес во тек е потврдувањето на изборните резултати, односно на Џо Бајден како новоизбран претседател. Тоа е последниот чин пред неговата инаугурација на 20 јануари.

EPA-EFE

Илјадници поддржувачи на американскиот претседател Доналд Трамп, кој денес истакна дека никогаш нема да го признае поразот, се собраа во Вашингтон и во тек е жесток протест, со судири со полицијата.

Американските медиуми јавуваат за гужва и немири пред Капитол, а некои јавуваат дека демонстрантите успеале да ги пробијат полициските барикади.

Фокс њуз јавува дека две конгресни згради се евакуирани поради дојави за бомби. Забележани се неколку сомнителни пакети.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе