Самит во Владивосток

Почна средбата на Ким Џонг Ун и Путин (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин и лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, кој пристигна во лимузина, се ракуваа пред да се упатат на разговори во универзитетот во рускиот источен град Владивосток.

Путин на средбата ја изразил подготвеноста на Русија да ги „поддржи позитивните тенденции“ на Корејскиот Полуостров.

„Сигурен сум дека вашата денешна посета на Русија ќе помогне подобро да разбереме како можеме да ја решиме ситуацијата на Корејскиот Полуостров, и што може да направи Русија за поддршка на тековните позитивни напори“, рече Путин во почетокот на самитот со Ким во Владивосток.

Тој рече дека многу работи треба да се направат на билатерално ниво со цел да се развијат економските односи на двете земји.

Рускиот претседател додал дека ги поддржува напорите на севернокорејскиот лидер за нормализирање на односите меѓу Северна Кореја и САД.

Ким Џонг Ун изјавил дека сака да развие „историски“ врски со Русија, со цел „постабилен и поцврст однос“.

„Мислам дека оваа средба ќе биде многу корисна за развој на историските врски меѓу двете земји, кои имаат долгогодишно пријателство, со цел постабилен и поцврст однос“, рече Ким.

Тој изразил надеж дека по прашањето на ситуацијата на Корејскиот Полуостров ќе имаат „конструктивен дијалог“ со Путин, на кој му честитал за „градењето силна Русија“.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун вчера пристигна со воз во Владивосток, на рускиот далечен исток, на првиот самит со Владимир Путин.

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе