На 91 година

Почина соборениот египетски претседател Хосни Мубарак

Соборениот поранешен претседател на Египет Хосни Мубарак почина на 91-годишна возраст, соопшти денеска државната телевизија, неколку недели по извршената операција.

Мубарак управуваше со Египет 30 години додека не беше соборен по масовните протести против неговото владеење во 2011 година. Со години по востанието тој беше во затвор, но беше ослободен во 2017 година, откако беше ослободен од повеќето обвиненија.

Мубарак скоро 30 години беше одлучното лице на стабилноста на Далечниот Исток, пред војската да го присили да даде оставка по 18-дневните национални протести, кои беа дел од продемократскиот пресврт на арапскиот свет во 2011 година, вели АП.

За време на неговото владеење, тој им беше сојузник на Соединетите Држави, бедем против исламската милитантност и чувар на мирот на Египет со Израел. Но за десетиците илјади млади Египќани што 18 дена се собираа на дотогаш невидени улични протести на централниот плоштад Тахрир и на други места во Каиро во 2011 година, Мубарак беше реликвија, модерен фараон.

Тие беа инспирирани од револуцијата во Тунис и ја искористија моќта на социјалните медиуми за да организираат жестоки бунтови, во кои беше искажан народниот гнев поради корупцијата и бруталноста што го засенуваа неговото владеење. На крај, откако милиони луѓе се собраа на плоштадот Тахрир и во градските центри низ целата земја, па домаршираа дури и до прагот на палатата на Мубарак, војската што долго го негуваше го собори на 11 февруари 2011 година. Генералите ја презедоа власта, надевајќи се дека ќе зачуваат колку што можат од системот што тој го водеше.

Државната телевизија соопшти дека Мубарак починал во болницата во Каиро каде што му била извршена неодредена операција, како и дека тој имал здравствени проблеми, но не беа дадени други детали.

 

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе