Почина кралицата Елизабета Втора

Почина Елизабета Втора, најдолговечната британска кралица. Таа имаше 96 години.

Илустрација: Инстаграм

Во Балморал пристигнаа престолонаследникот Чарлс, војводата од Јорк, принцот Ендрју, грофот и грофицата од Весекс, Едвард и Софи и принцезата Ана. Кралицата е придружувана од постариот син на Чарлс, принцот Вилијам. Принцот Хари, според британските медиуми, е на пат кон Балморал, но без сопругата Меган Маркл. Во Виндзор престојуваше и сопругата на принцот Вилијам, Кетрин, војвотката од Кембриџ.

На почетокот на оваа година кралицата Елизабета ја прослави својата 70-та година на тронот.

Чарлс, синот на кралицата, е новиот британски крал.

Тој автоматски станува крал како најстариот син на Елизабета Втора. Тој ја наследува титулата на чело на Комонвелтот, како и имотот.

Легенда под Главна слика

Илустрација: Инстаграм

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе