Почина Дејвид Кох, американски милијардер конзервативец и еден од најбогатите луѓе во светот

Еден од најбогатите луѓе во светот, милијардерот Дејвид Кох, почина во 79-тата година.

Веста за смртта ја објавија членовите на неговото семејство.

Тој беше бизнисмен, филантроп и политички активист. По професија беше хемиски инженер.

Во 1970 година се придружил на семејниот бизнис – Кох индустрија, втора по големи компанија во Соединетите Американски Држави чиј годишен приход е околу 110 милијарди долари.

Минатата година Кох се повлече од семејната компанија, која ја основал неговиот татко Фред, како и од својата влијателна политичка фондација, наведувајќи ја како причина лошата здравствена состојба.

Тој беше на 11-тото место на листата а најбогати луѓе во светот за 2018 година на Форбс, со богатство проценето на над 48 милијарди долари.

Тој беше познат како еден од главните финансиери на американската Републиканска партија.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе