По социјалните мрежи се шири снимка од Кина, ги покажува паниката и гневот во пренатрупана болница (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири снимка што ја наводно покажува ситуацијата во една болница во Вухан, градот со 11 милиони луѓе од каде што почна епидемијата на коронавирусот.

Како што јавува Си-ен-ен, кој исто така ја објави снимката, автентичноста не може да се утврди. Сепак, новинарите на американската мрежа ја анализирале снимката и дијалектите на луѓето во неа и веруваат дека може да биде автентична.

Исто така, она што се гледа на снимката е во согласност на она што го објавуваат кинеските медиуми.

На снимката се гледа ходник полн со пациенти. Една службеничка на болницата вика: „Сите престанете да зборувате, слушајте ме. Тишина“. Таа им дава инструкции на други службеници да ги наредат сите луѓе кои доаѓаат по резултати од тестирањата.

„Сите што доаѓаат по резултати од тестови нека го следат ова момче до влезот и нека се наредат. Не се нервирајте“, зборува таа.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе