По САД и Израел најави повлекување од УНЕСКО

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денес дека Израел се подготвува за излегување од УНЕСКО, неколку часа откако САД објавија дека ја напушаат агенцијата на Обединетите нации за образование, наука и култура.

Нетанјаху му наложил на израелското министерство за надворешни работи да почне со подготовките за излегување од УНЕСКО. САД денес ја информираше агенцијата на ОН дека излегува од нејзиното членство, обвинувајќи ја за „антиизраелско однесување“.

Вашингтон уште на почетокот на јули ја најави намерата да го преиспита својот однос кон УНЕСКО по одлуката на тоа тело на главната светска организација стариот јудејски град Хеброн, на Западниот брег, да го прогласи за палестинско богатство на листата на светското наследство.

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе