По пожарите и страшните жештини во Австралија падна снег, иако е уште лето (ВИДЕО)

По повеќемесечните пожари и неверојатни жештини, во Австралија падна снег.

Иако во таа земја сѐ уште трае летото, деновиве во австралиската сојузна држава Тасманија падна обилен снег.

На социјалните мрежи се појавија снимки од планинскиот предел Бен Ломонд кој во последните недели се претвори во зимска идила, пренесува Би-би-си.

Иско поради студените струи од Антарктикот снег во Тасманија може да има цела година, најмалку е веројатно да падне во лето.

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе