По хаотичното повлекување шефот на американската дипломатија тргнува во дипломатска акција

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе се обиде неделава за време на посетите на Катар и Германија да оформи обединет фронт со сојузниците околу талибанците, но и околу прашањата за помош во евакуацијата од Авганистан на преостанатите Американци и Авганистанци кои се во опасност.

EPA-EFE

Блинкен патува во Катар и во Германија, додека министерот за одбрана Лојд Остин вчера ја почна заливската турнеја која ги вклучува Саудиска Арабија, Катар, Бахреин и Кувајт.

Посетите на двајцата исклучително важни политичари кога станува збор за американската национална безбедност доаѓа во време кога владата на претседателот Џо Бајден сè уште ги чувствува последиците на двонеделното хаотично повлекување од Авганистан откако талибанците на 15 август ја преземаа власта.

Блинкен за време на турнејата, со која ќе им се заблагодари на заливските земји и на Германија, кои му помогнаа на Вашингтон во евакуацијата на илјадници луѓе од Кабул, ќе се сретне во Доха со високи катарски функционери, а во Германија со министерот за надворешни работи Хеико Мас во воздухопловната база Рамштајн.

Не се очекува Блинкен и Остин да се сретнат со претставници на талибанците, соопштија американските власти.

Дваесетгодишната американска војна во Авганистан кулминираше со лошо организираниот воздушен мост кој во земјата остави илјадници Авганистанци кои им помагале на САД. Покрај тоа, беше извршен самоубиствен напад во кој загинаа 13 американски војници и десетици Авганистанци.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе