Го доби мандатот за нова влада

Пленковиќ одби да се ракува со Милановиќ (ФОТО+ВИДЕО)

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ се сретна со хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, од кого го доби мандатот за составување на нова влада.

EPA-EFE

При средбата, Милановиќ на премиерот на Хрватска му пружи рака, но тој одби да се ракува.

Пленковиќ прво одмавна со рацете, а потоа на премиерот му го пружи лактот, според епидемиолошките препораки. Милановиќ на тоа се насмеа.

„А не, не, не смееме да се ракуваме“, кажа Пленовиќ, на што Милановиќ го праша: „Зарем не смееме?“

„Ти велиш дека е тоа кариес, јас велам дека не смееме“, му одговори Пленковиќ.

Претседателот и премиерот на Хрватска по краткиот поздрав седнаа и почнаа средба зад затворени врати, по што одржаа заедничка прес-конференција.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе