Свеченост под повод годишнината на Олуја

Пленковиќ од Книн ја повика Србија да се сврти кон политика на помирување

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ кажа вчера на свеченоста по повод 26-годишнината од воено-полициската акција Олуја во Книн дека Хрватска никогаш нема да дозволи да се доведува во прашање „легитимноста на Олуја и одбранбениот карактер на татковинската војна“ и ја повика Србија да се сврти кон политика на помирување.

EPA-EFE

„Великодушноста во победата не значи дека некому некогаш ќе му дозволиме да ја доведува во прашање легитимноста на Олуја, но одбранбениот карактер на татковинската војна. Тоа е пораката и до нашата соседна земја Србија, која требаше да ја напушти јаловата реторика на минатото, да се соочи со својата одговорност и да се сврти кон политика на помирување и иднината“, кажа Пленковиќ.

На централната свеченост по повод годишнината од Олуја кога во Хрватска се одбележува и Денот на победата и татковинската благодарност, Пленковиќ кажа дека татковинската војна и победата остварена во операцијата Олуја, а пред тоа во Блјесак и други операции, се темелите на современата хрватска држава.

„Денес им се оддава признавање на победничката хрватска војска и хрватската полиција кои под водството на претседателот (Фрањо) Туѓман на бојното поле ја поразија злосторничката политика на големосрпскиот режим на (Слободан) Милошевиќ, со што беше обезбеден опстанокот на Хрватска, завршена војната и воспоставен траен мир“, кажа Пленковиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе