Петтина од светската популација во изолација поради коронавирусот

Повик или наредба да останат дома денес добија повеќе од милијарда и пол луѓе низ светот, односно петтина од светската популација.

Истовремено, низ САД и Европа трае потрагата по заштитни маски, респиратори и друга медицинска опрема.

Во почетокот на новата недела на борбата против пандемијата, директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус ги повика државите да преземат силна координирана акција за да се сопре ширењето на вирусот: „Ние не сме беспомошни набљудувачи. Можеме да ја смениме траекторијата на пандемијата“.

Зараза со коронавирусот ковид-19 до сега е потврдена кај повеќе од 373.000 лица низ светот, од кои умреа над 16.300.

Даночните затајувачи сѐ почесто се мали фирми, кои сѐ потешко се следат.

повеќе

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе