Петмина загинати во експлозија во фабрика за огномет во Сицилија (ВИДЕО)

Пет лица загинаа, а две се тешко повредени во експлозија во фабрика за петарди и огномет во средата попладне во Сицилија.

Меѓу жртвите е и 71-годишната сопруга на сопственикот на малата семејна фабрика во гратчето Барселона Поцо ди Гото, лоцирано на 25 километри од Месина. Нејзиниот син, кој сакал да ја спаси мајка си, е тешко повреден и заврши во болница.

Според првичните информации, експлозијата била предизвикана од работници кои во магацинот невнимателно ракувале со апарат за заварување.

Во слични мали фабрики ширум Италија од 2000 година 68 лица ги загубиле животите.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе