Шест лица се полесно повредени

Песочна бура ја погоди Анкара, облаци прашина го прекрија градот (ВИДЕО)

Огромни облаци прашина денес ја прекрија Анкара, главниот град на Турција, отежнувајќи го секојдневниот живот во метрополата, јави агенцијата Анадолу.

Screenshot

Гувернерот на Анкара Васип Сахин изјави дека првите извештаи покажуваат дека шест лица се полесно повредени откако ги погодиле предмети носени од ветерот.

„Засега немаме извештаи за губење човечки животи или имот“, кажа Сахин.

Песочната бура прво го зафати местото Полатли, а потоа и целиот град.

Мурсел Јилдизкаја, градоначалникот на Полатли, изјави дека целиот кварт е прекриен со облак прашина и дека избиле неколку помали пожари поради удар на гром, но набрзо биле изгасени.

Легенда под Главна слика

Screenshot

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе