Песков: Специјалната воена операција не зависи од времето, целите мора да се постигнат

Специјалната воена операција во Украина не зависи од временските услови и продолжува, им кажа денес на медиумите портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

EPA-EFE

„Специјалната воена операција продолжува, не зависи од климатските или временските услови. Нејзините цели мора да се постигнат“, кажа Песков, а пренесува државната руска агенција ТАСС.

Одговарајќи на прашањето за милионите граѓани на Украина кои на 15 ноември останаа без електрична и топлинска енергија поради борбените дејства во време кога временските прогнози предвидуваа пониски температури на воздухот, Песков кажа дека тоа е последица на воената инфраструктура. „Тоа се случи поради одбивањето на Киев да води преговори со Русија“, кажа Песков.

Портпаролот на руското министерство за одбрана Игор Конашенков вчера кажа дека руските оружени сили на 15 ноември извршиле масовен напад со високопрецизно оружје со долг дострел од воздух и море на украинскиот воен, команден и контролен систем и поврзаните енергетски објекти. Кажа дека целите на нападот се постигнати.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе