Песков: Путин рече дека цивилите можат да излезат од Азовстал, нема тука што да се преговара

Кремљ не гледа материјал за преговори во ситуацијата околу фабриката Азовстал во Мариупол, рускиот претседател Владимир Путин веќе рече дека цивилите можат слободно да излезат од неа, додека милитантите мора да го положат оружјето, изјави во четвртокот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одговарајќи на забелешката на украинскиот претседател Владимир Зеленски дека Киев е подготвен за итни преговори за евакуација на луѓето од Азовстал.

Фото: ЕПА

„Претседателот сосема јасно кажа: цивилите можат да излезат и да одат каде сакаат. Милитантите мора да го положат оружјето и исто така ќе излезат. Нивните животи ќе бидат поштедени. На сите повредени и болни ќе им биде дадена медицинска помош“, рече Песков. „За што може да се преговара во овој случај?“

Зеленски во четвртокот ја искажа подготвеноста на Киев за преговори за евакуација на луѓето од Азовстал по разговорите со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Во вторникот Гутереш одржа преговори со Путин во Москва. За време на отворениот дел од состанокот, рускиот претседател рече дека сите цивили, „доколку навистина ги има во Азовстал“, можат слободно да излезат од фабриката, а украинските војници мора да ги пуштат. Путин рече дека руските хуманитарни коридори од Мариупол се активни, а околу 130.000-140.000 луѓе веќе ги користеле и можат слободно да одат каде што сакаат - или во Русија или во Украина. Според Путин, ако во Азовстал навистина има цивили, „нивното држење како жив штит е воено злосторство од страна на украинските националистички баталјони“.

Путин рече дека оние украински војници што веќе го положиле оружјето се држат во соодветни услови и добиваат медицинска помош доколку е потребно. Тој изјави дека Русија е подготвена да им обезбеди на ОН и на Меѓународниот Црвен крст пристап до овие воени заробеници.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Римскиот политичар и филозоф, Марк Тулиј Цицерон, во I век пред н.е. укажал дека „кога немате основа за аргумент, злоставувајте го тој што ве обвинува“.

повеќе

Со појавата не енергетската криза многу земји отстапија од зацртаните планови за намалување на емисиите на стакленички гасови.

повеќе

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе