Пентагон: Русите ги приближуваат ракетите до границата

Пентагон денес предупредил дека Русија многу брзо би можела да им достави ракетни системи од голем калибар на проруските бунтовници во Сирија.

Полковникот Стив Ворен, повикувајќи се на информации од американските разузнавачки служби, истакнал дека САД регистрирале приближување на руските системи кон украинската граница и дека тие уште ноќеска би можеле да бидат во рацете на бунтовниците.

„Веруваме дека би можеле да го префрлат оружјето во секој момент“, изјавил тој и додал дека Русија и понатаму „бавно но постојано“ продолжува да го зголемува бројот на војниците по должината на границата, каде што сега има околу 15.000, пренесува Ројтерс.

Украинската војска денес соопштила и дека бунтовниците синоќа вршеле напади и дека кај еден дел од границата биле поддржани од артилериски оган од руска страна.

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе