Пентагон: Американци нема да одговараат за нападот со дрон во Кабул

Ниеден американски војник ниту функционер нема да одговара за нападот со дрон во август во Авганистан во кој беа убиени 10 лица, соопшти Пентагон.

EPA-EFE

Нападот се случи пред крајот на американската евакуација од Кабул откако талибанците ја преземаа контролата врз авганистанската престолнина, неколку дена откако во самоубиствен напад кај аеродромот во Кабул беа убиени 170 цивили и 13 американски војници.

Загинаа еден хуманитарен работник и девет члена на неговото семејство, вклучувајќи седум деца, потсетува Би-би-си.

Мета на американскиот напад со дрон бил автомобилот на хуманитарниот работник за кој американската разузнавачка служба верувала дека бил поврзан со локалната гранка на Исламска држава, но подоцна генералот на Централната команда на САД Кенет Мекензи го окарактеризира нападот како „трагична грешка“.

Интерната ревизија заклучила дека нема потреба за дисциплинска постапка, бидејќи не бил прекршен ниеден закон и нема докази за злоупотреба или негрижа.

Американските медиуми пренесуваат дека извештајот вчера го одобрил министерот за одбрана Лојд Остин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе