Шефицата на долниот дом на Конгресот

Пелоси: Трамп не е над законот

Претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД Ненси Пелоси кажа дека претседателот Доналд Трамп ќе „одговара“ откако Белата куќа извести дека одбива да соработува за истрагата за отповикувањето, која демократите ја почнаа во долниот дом на американскиот Конгрес.

„Белата куќа треба да се предупреди дека понатамошните напори од американскиот народ да се скрие вистината за злоупотребата на власта на претседателот ќе се смета за дополнителен доказ за опструкција“, изјави демократката Пелоси.

„Господине претседател, не сте над законот. Ќе одговарате“, кажа таа откако Белата куќа ја отфрли како „неуставна“ истрагата за отповикување на Трамп и порача дека одбива да соработува во истрагата, која демократите ја почнаа во Претставничкиот дом на Конгресот на САД, а за која немаше гласање.

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе