По прогласувањето воена состојба

Пелоси: Демократите ќе го тужат Трамп за да не ги краде парите за ѕид

Демократите од американскиот Конгрес ќе поднесат тужба со која би го блокирале трансферот на милијардите долари од федералните програми што претседателот Доналд Трамп сака да ги пренасочи за изградба на ѕид по должината на границата со Мексико, рече Ненси Пелоси, претседателката на Претставничкиот дом.

„Со овој потег претседателот ја злоупотребува вонредната состојба со цел да ги пренасочи средствата без уставни и законски основи за тоа“, вели во соопштението Пелоси, која е и лидер на демократите во Конгресот.

Американскиот претседател Трамп претходно прогласи гранична вонредна состојба за да може да пренамени уште пари за изградба на ѕид на границата со Мексико, кои Конгресот одби да му ги даде.

Конгресот му даде на Трамп само 1,375 милијарди американски долари за нови гранични бариери, наместо 5,7-те милијарди долари потребни за изградба на ѕид.

Пелоси вели дека прогласувањето вонредна состојба од страна на Трамп е „измама“. Демократите од Калифорнија сметаат дека трансферите на пари за ѕидот ја поткопуваат американската демократија и се подбиваат со „гласањето на двопартискиот Конгрес, волјата на американскиот народ и со текстот на Уставот“.

Конгресот гласаше за блокирање на прогласувањето вонредна состојба, но Трамп стави вето на таа мерка.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе