Пекинг поради девет нови случаи нареди тестирање на два милиони луѓе

Градската власт во кинескиот главен град во неделата нареди тестирање на два милиони жители на коронавирус, бидејќи градот продолжи да пријавува нови случаи, помалку од две недели пред почетокот на Зимските олимписки игри. Градските власти во Пекинг во неделата соопштија дека два милиони жители во населбата во која биле идентификувани низа заразени ќе бидат тестирани.

Фото: ЕПА

Девет локално пренесени случаи со потврдени симптоми биле откриени во Пекинг во саботата, што е помалку од 10 ден порано, објави во неделата Националната здравствена комисија, додавајќи дека шест од деветте биле во градската област Фенгтаи. Фенгтаи ќе организира тестирање за сите свои жители во недела, се вели во соопштението на окружните здравствени власти.

Градот Пекинг, исто така, побара од жителите проактивно да одат на тестирање доколку развијат симптоми на ковид-19 во рок од 14 дена од приемот на поштенски пратки од странство, соопштија локалните власти.

Кина ги повика луѓето да носат маски и ракавици при отворање на поштата, особено од странство, откако властите сугерираа дека првиот случај на варијантата омикрон на коронавирусот пронајден во Пекинг може да пристигнал на пакет од Канада.

Градовите во Кина воведоа построги мерки за борба против вирусот во последниве недели додека Пекинг се подготвува да биде домаќин на Зимските олимписки игри на почетокот на следниот месец. Многу градови ги советуваат жителите да не патуваат или бараат од патниците да ги пријават своите патувања неколку дена однапред.

Континентална Кина во саботата пријави 56 нови случаи на ковид-19, што е помалку во однос на 63 случаи еден ден порано, според националниот здравствен орган на земјата.

Националната здравствена комисија соопшти дека 19 нови случаи се локално пренесени, што е помалку во однос на 23 ден претходно, а останатите се увезени. Бројот на нови асимптоматски случаи, кои Кина не ги класифицира како потврдени случаи, падна на 34 од 43 ден порано. Нови починати нема, па бројот на починати е 4636.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе