Патнички авион во Турција се лизна од писта и за малку ќе паднеше во море (ВИДЕО)

Патнички авион се излизга од аеродромска писта по слетување во турската провинција Трабзон, пренесуваат агенциите.

На фотографиите и снимките кои ги објави Скај њуз се гледа патничкиот авион кој по лизгањето завршил на удолнина кој се спушта кон Црното Море.

Станува збор за авион „боинг 737-800“ на компанијата Пегасус ерлајнс, кој летал од Анкара до Трабзон.

Не се знае зошто авионот се излизгал на пистата при слетувањето, но сите 162 патници и членови на екипажот се евакуирани од авионот и се на безбедно.

Локалниот гувернет Јусел Јавуз најави истрага која треба да ги утврди причините за овој несекојдневен инцидент.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе