Хелсинки

Парламентот ѝ даде поддрша: Финска ја доби најмладата премиерка на светот

Финскиот парламент денес го поддржа изборот на триесет и четири годишната Сана Марин за премиерка.

Претседателот Саули Нинисто официјално ќе ѝ го предаде мандатот и таа ќе стане најмладата претседателка на влада во светот.

За нејзиното назначување гласаа 99 пратеници, додека 70 беа против, а владата ќе има мнозинство од 117 места, пренесе АП.

Социјалдемократската партија претходно ја избра Марин за кандидат за премиер, откако поранешниот премиер Анти Рине поднесе оставка.

Таа ќе ја предводи коалиционата влада на левиот центар со четири други партии, сите предводени од жени, од кои три се помлади од 35 години.

Кога ќе ја преземе функцијата, Сана Марин ќе биде најмладата премиерка во светот, помлада од премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн (39) и украинскиот премиер Олексеј Хончарук (35).

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе