Париз: Со калашникови упаднале во продавница на Шанел и украле стока вредна милиони евра (ВИДЕО)

Провалници вооружени со калашникови упаднале во средата во продавницата на луксузниот бренд Шанел во Париз и одзеле стока вредна неколку милиони евра.

Фото: скриншот

Вредноста на украдената стока била проценета на милиони евра, а кражбата била снимена со камера. Интересно е што ограбената продавница е на само неколку чекори од Министерството за правда, соопшти француската полиција.

Четворицата провалници, кои носеле шлемови и биле маскирани во црно од глава до петици, биле снимени како излегуваат од продавницата за часовници и накит на Шанел на модерна трговска улица во центарот на Париз. Тие избегале со два мотори, а најмалку еден од нив бил вооружен со автоматска пушка АК-47.

Крадците мирно ја напуштиле продавницата со полни торби, без оглед на минувачите и сообраќајот. Снимката од грабежот што се појави на социјалните мрежи ја направил еден од случајните минувачи, кој го гледал грабежот од другата страна на улицата.

Продавницата по грабежот била привремено затворена, а обвинителството отвори истрага.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе