Папата за прв пат во јавност во инвалидска количка

Папата Франциско денеска за прв пат во јавност се појави во инвалидска количка поради болно колено.

Фото: ЕПА

На аудиенција со група калуѓерки во Ватикан, Папата бил донесен во инвалидска количка до неговото место на сцената. Притоа асистент му помогнал да стане и да седне.

Папата во последните месец дена поради болки во десното колено морал неколку пати да ги откажи или намали активностите.

Неколку пати за време на велигденските празници минатиот месец Папата иако бил присутен не ја водел мисата во базиликата Св. Петар.

Секој пат должноста ја делегирал на надбискупот или кардиналот, додека тој за време на мисата седел и својата проповед ја читал седејќи.

Папата кажа дека лекарите му рекле дека ќе му дадат инјекции за да му помогнат полесно да се движи. Не е познато дали почнал да ја прима оваа терапија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе