Папата: Подготвен сум да одам во Москва и да разговарам со патријархот Кирил

Папата Франциско денеска изјави дека е подготвен да замине во Москва на следна средба со патријархот Кирил, што ќе биде прв пат еден папа да патува во руската престолнина.

Фото: ЕПА

Средбата на Франциско и Кирил во Куба во 2016 година беше прва средба меѓу Папата и поглаварот на Руската православна црква по црковниот раскол од 1054 година.

Двете страни рекоа дека се подготвени да работат на обединување, но не се согласуваат во поглед на теологијата и идната улога на Папата во повторно обединетата црква.

„Подготвен сум да одам во Москва и да разговарам со братот“, им рече Франциско на новинарите во авионот при враќањето од посетата на Кипар и Грција.

Тој додаде дека високи претставници на Руската православна црква треба да дојдат во Рим оваа недела за да се договорат за местото и времето на средбата.

Вообичаено е папата да посетува држави на покана на верски и државни власти, што значи дека Франциско треба да биде поканет во Русија и од претседателот Владимир Путин.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе