Политико

Папата: Лаењето на НАТО пред портите на Русија може да е причината за конфликтот

Причината за ескалирањето на кризата во Украина би можеле да бидат дејствата на НАТО во близина на руската граница, изјави папата Франциско за италијанскиот весник Кориере дела сера, а пренесува бриселски Политико.

EPA-EFE

Поглаварот на Римокатоличката црква кажа дека претпоставува дека разгорувањето на конфликтот го предизвикало „лаењето на НАТО пред портите на Русија“.

„Не знам дали гневот бил испровоциран, но можно е да бил поттикнат“, кажа папата Франциско.

Папата изрази спремност да отпатува во Москва за да се сретне со претседателот на Русија Владимир Путин и да помогне во решавањето на ситуацијата околу Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе