За време на посетата на Словачка

Папата: Крстот не е политички симбол

Папата Франциско вчера кажа дека крстот не треба да се користи како политички симбол и ги предупреди христијаните да не се препуштаат на триумфализмот, во очигледна критика на употребата на религијата во партиски цели.

EPA-EFE

Франциско стигна во градот Прешов, на истокот на Словачка, каде одржа божествена литургија, византиски ритуал кој го користат католиците на источните цркви и православците.

Во фокусот на проповедта на папата беше темата на христијанскиот идентитет, а католичкиот верски лидер истакна дека христијаните често површно ги користат крстовите и распетијата.

Зборувајќи пред 30.000 верници, кажа дека многу христијани имаат распетија и крстови околу вратот, на ѕидовите на своите домови, во автомобилите и џиповите, но дека немаат вистински однос со Исус.

„Зошто сето тоа, освен ако не престанеме да го гледаме распнатиот Исус и му ги отвориме своите срца“, кажа тој. „Да не го сведуваме крстот на предмет на приврзаност, а уште помалку на политички симбол, знак на верскиот и општествениот статус“.

Во Прешов во 1950 година комунистичките власти ги приморале верниците на источните католички цркви, чиј верски лидер е папата, да се придружат на православната црква. Свештениците кои одбиле биле затворани, пишува Ројтерс.

На вчерашната литургија се чинеше дека папата ги предупредува христијаните да не ја користат својата религија во таканаречените културолошки војни за кои тој смета дека им штетат на општото добро.

Во Словачка екстремно десничарската Котлебовци Народна партија наша Словачка тврди дека има три столба: христијанскиот, национален и социјален – и ветува дека ќе ја спречи емиграцијата на главно муслиманските бегалци.

„Крстот не е знаме со кое се мавта, туку чист извор на новиот начин на живот“, кажа Франциско, додавајќи дека вистинскиот „никого не смета за непријател, туку во секого гледа брат или сестра“.

Одреден број политички партии во Европа, вклучувајќи неколку екстремно десничарски партии на истокот, имаат крстови на партиските знамиња или симболи. Во Унгарија, членка на владејачката коалиција на Виктор Орбан, малата Христијанско демократска народна партија го користи крстот како свој симбол. Екстремно десничарската националистичка партија Наша татковина користи византиски крст.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе