Папата ги повика светските лидери да најдат решенија за еколошката криза

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, денеска ги повика светските лидери, кои ќе се соберат в недела во Глазгов на самитот за климата, да донесат итни и ефикасни одговори за еколошката криза.

Фото: ЕПА

„Носителите на политичките одлуки што ќе се состанат на КОП26 во Глазгов итно се повикани да дадат ефикасни одговори за моменталната еколошка криза и на тој начин да им понудат конкретна надеж на идните генерации“, рече папата.

Франциско предупреди за „досега невидената закана на климатските промени врз заедничкиот дом“ на човештвото.

Во Глазгов почнува самитот за климата што ќе трае до 12 ноември.

Папата денеска го прими американскиот претседател Џозеф Бајден, кој престојува во Рим, каде што денеска и утре се одржуваат состаноците на лидерите на Групата 20 индустриски најразвиени земји во светот и на земјите во развој – Г20.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе