Пандемијата на коронавирусот е „најголемиот тест за глобалната солидарност“, велат Макрон и Меркел

Пандемијата на коронавирусот е „најголемиот тест за глобалната солидарност“ за низа генерации, но нуди можност да се изгради консензус за меѓународниот поредок, инсистираа Емануел Макрон и Ангела Меркел.

EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Во заедничката статија заедно со колегите лидери, објавена од Индипендент, тие додадоа дека вонредната состојба ја предизвика „најголемата светска економска криза од Втората светска војна“ со нееднаквости што ја загрозуваат социјалната кохезија.

Придружувани од претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, лидерите рекоа: „Опоравувањето на силна и стабилна светска економија е основен приоритет“.

„Навистина, сегашната криза се заканува да го поништи процесот што го остваривме во текот на две децении во борбата против сиромаштијата и родовата нееднаквост“.

За меѓународните односи, тие истакнаа дека кризата бара „најамбициозни одлуки за обликување на иднината“, додавајќи: „Веруваме дека ова може да биде можност да се изгради консензус за меѓународен поредок заснован на мултилатерализам и владеење на правото преку ефикасна соработка и солидарност“.

„Здравјето е првата итна состојба. Кризата предизвикана од ковид-19 е најголемиот тест за глобалната солидарност за низа генерации. Таа нè потсети на очигледниот факт: соочувајќи се со пандемијата, нашиот синџир на здравствена безбедност е силен колку и најслабиот здравствен систем. Ковид-19 било каде е закана за луѓето и економиите насекаде“.

„Пандемијата бара силен координиран меѓународен одговор кој овозможува широк пристап до тестови, третмани и вакцини, согледувајќи дека обемната имунизација е глобално јавно добро и мора да биде достапна за сите“.

Во статијата се предупредува дека вонредната состојба е исто така и „еколошка“ и ги повика лидерите „да ги зајакнат напорите за справување со климатските промени“ и да ги направат економиите поодржливи пред самитот на ЦОП26 во ноември во Глазгов.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе