Падна Ескобар на овој век: во Колумбија уапсен најбараниот нарко-бос (ВИДЕО)

Колумбиските оружени сили го уапсиле главниот нарко-бос во таа земја, Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, соопшти претседателот Иван Дуке.

EPA-EFE

50-годишниот Отониел бил фатен за време на операцијата Озирис во руралниот дел на регионот Ураба.

Обвинет е дека во Соединетите Американски Држави испратил десетици пратки кокаин, а како што наведе Дуке, обвинет е и за убиство на полицаец, сексуално малтретирање деца и врбување малолетници.

Колумбија нудеше награда од 800.000 долари за информации за Отониел, додека американската влада понуди пет милиони долари за информација која би помогнала во неговото апсење.

„Ова е најголемиот удар за нарко дилерите во нашата земја во овој век“, порача претседателот Дуке, споредувајќи го со падот на Пабло Ескобар во 90-тите години од минатиот век.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе