Откриено кој е напаѓачот во Русија: „Секогаш размислував за смртта“ (ФОТО)

Утринава се случи пукање на државниот универзитет во рускиот град Перм. На снимките од местото на настанот се гледа како студентите скокаат од прозорци за да избегаат од напаѓачот.

Твитер

Напаѓачот, според првите непотврдени информации, е 18-годишен студент, а на социјалните мрежи се објавени снимки од неговото пристигнување на универзитетот. Облечен е во црно со пушка во рацете додека се приближува кон зградата.

Истражителите објавија дека осум луѓе се убиени, а шест ранети, додека здравствените власти соопштија дека има повеќе од 10 жртви.

Напаѓачот е уапсен, некои медиуми јавуваат дека бил ранет во престрелката со полицијата. Информацијата подоцна ја потврди и истражната комисија, која соопшти и дека е почната кривична истрага.

Руските медиуми го идентификуваа напаѓачот како 18-годишниот Тимур Бекмансуров. Момчето пред нападот наводно оставило порака, кажувајќи дека „секогаш размислувал за смртта и колку луѓе може да убие и дека дејствувал исклучиво сам“.

„Ова што се случи не е терористички напад, барем не од правен аспект. Не сум бил припадник на екстремистичка организација, не сум религиозен и без аполитичен. Никој не знаеше што ќе направам и дејствував самостојно“, се наведува во непотврдената порака на Бекмансуров која ја објави порталот 59.ру.

Бекмансуров наводно порачал дека бил преполн со омраза и дека веќе некое време го планирал нападот.

„Од кога знам за себе секогаш размислував за смртта. Не знам колку луѓе можам да убијам, но ќе направам сè за со себе да земам колку можам повеќе“.

Медиумите пишуваат дека по нападот во зградата на универзитетот се забарикадирал во една од училниците.

Во Русија на сила се строги закони за цивилно поседување оружје, но некои категории, како тие за лов, самоодбрана или спорт, може да се купат по тестирање и исполнети услови, пишува Ројтерс.

Бекмансуров во својата објава наводно детално опишал како го набавил оружјето за кое, како што кажал, долго штедел, пренесуваат руските медиуми. Се појавија фотографиите кои ги објавил.

Легенда под Главна слика

Твитер

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе