Откако ја нападна Сирија, Турција бара поддршка од НАТО

Турција денес побара солидарност од своите сојузници во НАТО, пркосејќи ѝ на глобалната осуда на нејзината офанзива во Сирија.

„Не е доволно да се каже ‘ја разбираме вашата легитимна загриженост'“. Сакаме да искажете јасна и гласна солидарност“, рече турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Истанбул.

Турција во средата започна воена и копнена воена операција во Сирија по одлуката на САД да ги напушти курдските сојузници.

Иако Чавушоглу ја опиша операцијата како „легитимна“, нашироко е критикувана во воениот сојуз.

Столтенберг рече дека ја споделил „својата загриженост поради дестабилизацијата на регионот“ и ѝ порача на Анкара да „делува одмерено“.

НАТО ја поддржува Турција со 5 милијарди долари за воена инфраструктура, додаде Столтенберг. „Тоа покажува дека НАТО е присутен во Турција. Тука сме за да ја заштитиме Турција, но и сите нас“, рече Столтенберг.

Столтенберг додаде и дека Турција мора да осигури дека напредокот против ИСИС во Сирија не е компромитиран.

Претходно во петокот, турското министерство за одбрана објави дека уште 49 „терористи биле неутрализирани“, осврнувајќи се на курдските борци, со што вкупниот број на убиени во офанзивата се искачи на 277.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе