Бодрум

Осудени тројца обвинети за бродоломот во кој се удави малиот Ајлан Курди

Кривичниот суд во Бодрум ги осуди сите тројца обвинети за бродоломот во кој се удави и сириското дете Ајлан Курди. Тие беа осудени на 125 години затвор.

Тие се осудени за петкратно убиство и организирање шверц на мигранти.

Турската полиција во Адана фати тројца осомничени за бродоломот во кој на 2 септември 2015 година загинаа четири лица, меѓу кои и тригодишното сириско момче Ајлан Курди, чие безживотно тело беше пронајдено на плажа, а глетката ја потресе светската јавност, јавува агенцијата Анадолија.

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе