Осомниченот за убиството на новинарката екстрадиран во Бугарија

Германија ѝ го екстрадираше на Бугарија осомничениот за убиството на бугарската телевизиска новинарка Викторија Маринова, објави официјален претставник од Министерството за внатрешни работи.

„Германските власти го екстрадираа 21-годишниот жител на градот Русе“, објави Министерството за внатрешни работи, пренесе Ројтерс.

Бугаринот Северин Красимиров ќе биде обвинет за силување и убиство на 30-годишната Маринова, чие тело беше пронајдено во паркот во нејзиниот роден град Русе на 6 октомври.

Германскиот обвинител потврди дека Красимиров бил екстрадиран во Софија со лет од Франкфурт.

Красимиров минатата недела е уапсен во Германија и призна делумна вина пред германскиот суд.

Полицијата соопшти дека Маринова била претепана, силувана и задавена.

Обвинителството соопшти дека доказите не укажуваат на тоа дека смртта на Маринова е поврзана со нејзината работа и дека укажуваат на случаен сексуален напад, иако сите можности се испитуваат.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе