Осомничениот напаѓач од Осло на суд: Насмеан и полн со модрици (ФОТО)

Дваесет и едногодишниот Норвежанец Филип Мансхаус, обвинет за терористички напад на џамија во Осло кој се случи за време на викендот, на суд се појави со лице полно со модринки и лузни. Тој е обвинет и за обид за убиство и за убиство на неговата полусестра.

На обвинителството им е одобрено барањето да остане во притвор уште четири недели, при што ќе му бидат забрането правото на посети и нема да комуницира со медиумите, пренесе Би-би-си.

Напаѓачот се смеел кога влегол во судницата и не се знае од каде му се модринките на лицето.

Мансхаус е обвинет за пукање во исламскиот центар Ал Нор во Баерум, западно од Осло.

Непосредно по нападот во Баерум, пронајдено е телото на неговата 17-годишна полусестра.

Во моментот на нападот имало три лица, а Мансхаус бил совладан пред полицијата да пристигне на местото на настанот.

Управителот на џамијата изјави дека Мансхаус влегол во зградата носејќи панцир и кацига, како и огнено оружје.

Тој испукал неколку истрели, но не успеал никого сериозно да повреди.

Мохамед Рафик (65), поранешен воен пилот во пакистанските воздухопловни сили, го совладал вооружениот напаѓач и му го одзел оружјето.

Адвокатот на Мансхаус, Уни Фрис претходно изјави дека неговиот клиент ги негира обвинувањата и дека нема да разговара со истражителите.

Во изјавата на полицијата се вели дека станува збор за момче со екстремно десничарски и антимигрантски ставови кој ѝ е познат на полицијата веќе година дена.

Непосредно пред нападот на онлајн форумот Ендчан, оставена е порака за која се верува дека ја оставил Мансхаус, а во неа се величи сторителот на нападот во Крајстчрч, Нов Зеланд, Брентон Тарант.

Граѓаните и општата јавност исто така се важен штит за укажувачите.

повеќе

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе