Со авион допатувал преку Ријад

Ослободен хрватскиот државјанин заробен во Украина

Хрватскиот државјанин Вјекослав Пребег кого руските сили во април го заробија во Украина, е ослободен и набрзо ќе биде во Хрватска, соопшти министерството за надворешни и европски работи на Хрватска.

Скриншот Јутјуб

„Владата на Република Хрватска, заедно со Службата за надворешни работи, од првиот ден посветено работеше и соработуваше со украинските тела за ослободување на Пребег, а тоа беше и тема на разговорите на премиерот Андреј Пленковиќ со украинскиот државен врв за време на неговата посета на Украина во мај“, соопшти хрватското министерство.

Официјален Загреб им се заблагодари на Саудиска Арабија и престолонаследникот Мохамед бин Салман на залагањето, како и на украинската страна на, како што се додава во соопштението, соработката и помошта во решавањето на тој случај.

Пребег бил кај Мариупол и обвинет дека, како украински платеник, учествувал во уривањето на руските власти, и му се закануваше смртна казна.

Легенда под Главна слика

Скриншот Јутјуб

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе