Осло: Украл амбулантно возило и се залетал во минувачи (ВИДЕО)

Норвешката полиција уапси осомничен што украл возило на брза помош и се втурил во невини минувачи на улиците на Осло.

Вооружениот осомничен е уапсен, но не е повреден и покрај тоа што полицијата, наводно, отворила оган кон амбулантното возило за време на потерата.

Неколку лица се повредени во инцидентот, но нивната состојба сè уште не е позната.

Според полицијата, дивеењето траело околу 45 минути, а со возилото биле повредени постара двојка и мајка и син.

Снимките на очевидци од местото на настанот го покажуваат моментот кога полицијата го имала делумно опколено амбулантното возило, но осомничениот успеал да им избега и покрај тоа што бил под оган.

 

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе