Организацијата на Трамп прогласена за виновна за затајување данок

Компанијата на Доналд Трамп денеска беше осудена за даночна измама во случајот што го покрена окружниот обвинител на Менхетн.

Фото: ЕПА

Организацијата на Трамп е обвинета дека е соучесник во шемата на највисоките директори за избегнување плаќање персонален данок на доход за работните поволности, како што се станови без кирија и луксузни автомобили.

Њујоршките обвинители три години го истражуваа поранешниот претседател и неговите бизниси, иако казните не се очекува да бидат доволно строги за да ја загрозат иднината на компанијата на Трамп.
 
Организацијата може да биде казнета со до 1,6 милиони долари - релативно мала сума за компанија со нејзината големина, иако пресудата може да искомплицира некои од нејзините идни зделки.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе