Орбан за ЕУ парламентарецот кој беше на оргија со мажи во Брисел: Неговиот чин е неприфатлив

Унгарскиот политичар Јозеф Сајер ја напушти владејачката партија Фидес на премиерот Виктор Орбан откако се обиде да избега од геј забава во Брисел за време на карантин.

EPA-EFE

Орбан за весникот Маѓар немзет кажа дека постапката на Сајер „не може да се оправда“ и дека се коси со вредностите на Фидес која се претставува како заштитник на традиционалните христијански и семејни вредности.

Сајер е еден од основачите на Фидес и беше соработник на Орбан повеќе од 30 години.

Тој беше водечка сила на Фидес во Европскиот парламент и имаше клучна улога во измената на унгарскиот устав по победата на Орбан на изборите во 2010.

„Постапките на нашиот колега Јозеф Сајер се неспоиви со вредностите на нашето политичко семејство“, кажа Орбан за Маѓар немзет.

„Нема да ги заборавиме ниту да ги отфрлиме неговите 30 години работа, но неговиот чин е неприфатлив и не може да се оправда. Ја донесе единствената можна примерна одлука кога се извини, поднесе оставка на местото европратеник и ја напушти Фидес“, додаде Орбан.

Сајер во неделата поднесе оставка на местото пратеник во Европскиот парламент, а денес во соопштение се извини на семејството, колегите и гласачите и порача дека жали што ги прекршил белгиските мерки против корнавирусот.

Дваесеттина луѓе, вклучувајќи го Сајер и засега непознати дипломати, се парично казнети поради тоа што во петокот вечерта биле на приватна забава на која имало секс, дрога и алкохол. Полицијата кај Сајер нашла дрога.

Политичките аналитичари сметаат дека инцидентот би можел да му наштети на Орбан чија конзервативна влада се залага за христијанските и семејните вредности и ја јакне својата реторика против ЛГБТ заедницата.

Инцидентот се случи во чувствителен момент за Орбан кој е во конфликт со Брисел поради условувањето на европските средства со почитувањето на владеењето на правото.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе