Унгарија

Орбан сака да ја „промени Европа“ по големата победа на евроизборите

Екстремнодесничарската партија на Виктор Орбан убедливо победи на домашен терен, со 52 отсто од гласовите и 13 места од унгарските 21 место, но тие може да се најдат поизолирани отколку што се надеваа во новиот Европски парламент, вели Гардијан.

Некои екстремнодесничарски партии покажаа скромен успех, но други поминаа полошо отколку што се очекуваше.

Сепак, Орбан тврди дека изборите покажале бран успеси за националистите. Тој ѝ се обрати на толпата пред „Китот“, седиштето на кампањата на Фидес во Будимпешта на Дунав.

„Ние сме мали, но сакаме да ја смениме Европа“, рече тој, опишувајќи ги изборите како „почеток на нова ера против миграцијата“.

Внатре во штабот на кампањата, унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, рече дека „заврши статус квото“ во Европскиот парламент.

„До сега, по европските избори, сложувалката беше сосема едноставна, ЕПП и социјалистите се собираа, ги броеја гласовите и имаше удобно мнозинство... Сега никој не може да каже како ќе изгледа конечниот состав на мнозинството.“

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе