Орбан: Ги замрзнуваме цените на шеќерот, брашното, маслото, млекото, пилешките гради и свинскиот бут

Унгарската влада одлучи да ги замрзне цените на шест основни прехранбени производи од 1 февруари, објави премиерот Виктор Орбан на Фејсбук.

Фото: ЕПА

Цените на шеќерот, пченичното брашно, сончогледовото масло, свинскиот бут, пилешките гради и млекото со 2,8 отсто маснотии, поради зголемувањето на цените на храната, ќе бидат замрзнати на нивото што го достигнаа во средината на октомври минатата година, напиша Орбан во средата.

Сите продавници ќе мора да ги намалат цените на тоа ниво, нагласи унгарскиот премиер, додавајќи дека цените растат во цела Европа поради поскапувањето на енергенсите. Одлуката на владата за замрзнување на цените ќе биде на сила три месеци, а доколку е потребно и подолго, изјави во четвртокот шефот на кабинетот на Орбан Гергели Гуљас.

Владата во ноември минатата година ги ограничи цените на горивото на три месеци, а со истата мерка одлучи да го олесни и поскапувањето на струјата за малите претпријатија.

На Орбан му претстојат неизвесни парламентарни избори на почетокот на април, истакна Ројтерс.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе