Општа паника во Русија поради симултани закани со бомби (ФОТО+ВИДЕО)

Над 20.000 луѓе се евакуирани од трговски центри, железнички станици и од универзитети во Москва, по дојави дека на тие места се поставени бомби, јавуваат руските медиуми.

Околу 190 места во 17 градови низ Русија се евакуирани поради закани со бомби, но проценката е дека станува збор за телефонски тероризам и кредибилитетот на дојавите допрва се проверува.

„Во моментов се евакуираат 30 места, а над 20.000 луѓе се извадени надвор. Точниот број сѐ уште не е потврден“, објави Тасс повикувајќи се на извор од службите за итни интервенции.

Според истиот извор, повиците почнале симултано и продолжиле за време на евакуацијата.

Итните служби соопштија дека специјални одреди се на лице место, а дека полицајци со кучиња ги проверуваат објектите, пишува Раша тудеј.

Меѓу засегнатите локации се сите три најголеми железнички станици во Москва, над 20 трговски центри, вклучувајќи го и ГУМ на Црвениот плоштад и барем еден универзитет.

Руските медиуми јавуваат дека се добиени анонимни дојави за поставени бомби на  Црвениот плоштад, меѓународниот аеродром Шереметјево и на неколку московски универзитети.

 

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе