Заедничко соопштение на 27 партии

Опозицијата во Венецуела не излегува на изборите

Главните опозициски партии во Венецуела официјално соопштија дека нема да учествуваат на парламентарните избори кои се закажани за декември.

EPA-EFE

Во заедничко соопштение на 27 партии, наведено е дека не сакаат да учествуваат во „изборната измама“ која ја организира режимот на претседателот Николас Мадуро.

„Исцрпувајќи ги сите напори и во земјата и надвор од неа да постигнеме натпреварувачки избори кои би обезбедиле почитување на суверената волја на народот, ние, демократските политички организации на Венецуела, ги информираме граѓаните и меѓународната заедница дека едногласно решивме да не учествуваме во изборната измама, која ја организира режимот на Мадуро“, се наведува во соопштението.

Документот го потпишаа 27 партии.

Изборите во Венецуела се закажани за 6 декември, а партиите имаат време да се регистрираат меѓу 10 и 19 август.

Предизборната кампања ќе трае од 21 ноември до 5 декември.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе