ДЕ ФАКТО ЛИДЕРКАТА НА ЗЕМЈАТА НЕМА ДА ОДИ НА СЕДНИЦАТА НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ

Онг Сан Су Ки го откажа присуството во ОН, наспроти кризата во Мјанмар

Онг Сан Су Ки, поранешната мјанмарска опозиционерка и добитничка на Нобелова награда за мир, нема да присуствува на Генералното собрание на ОН наредната недела, соопшти денеска нејзиниот портпарол.

Су Ки, де факто лидерката на Мјанмар, го откажа присуството во ОН наспроти кризата во Мјанмар, поради која што повеќе од 370.000 припадници на муслиманското малцинство Рохинџа избегаа во Бангалдеш.

„Државната советничка нема да присуствува на Генералното собрание на ОН на крајот од септември“, изјави Зав Хтај само неколку часа пред состанокот на Советот за безбедност на ОН посветен на кризата во Мјанмар.

Високиот комесар на ОН за човекови права, Зеид Раад ал Хусеин, изјави дека припадниците на Рохинџа во Мјанмар се соочуваат со етничко чистење.

Од Мјанмар, земјата со будистичко мнозинство, Рохинџа се во бегство од 25 август. Тогаш, муслиманските бунтовници ги нападнаа полициските станици и воени пунктови, што предизвика освета од мјанмарските војници.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе